736 915 115
Jesteśmy do Twojej dyspozycji praktycznie 7 dni w tygodniu! ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

Jak sprzedać garażJAK SPRZEDAĆ GARAŻ?

Oczywiście sprzedaż garażu jest dużo prostsza niż sprzedaż nieruchomości, nie zawsze jednak jest to proste zadanie. Dodanie ogłoszeń i zdjęć na lokalne portale czy słupy ogłoszeniowe - ale co dalej?

Sprzedając czy kupując garaż nie zawsze trzeba sporządzać akt notarialny - o ile garaż nie został wybudowany na fundamentach. Najczęściej wystarczy zwykła umowa sprzedaży-kupna. Jak ją jednak spisać i co musi ona zawierać?

Za pomocą takiej umowy przenosimy własność nie tylko pojazdów czy maszyn... Można się nią posłużyć również podczas sprzedaży garażu. Jak już jednak wspomnieliśmy - wszystko zależy od rodzaju budynku, który jest przedmiotem sprzedaży.

Kiedy mogę sprzedać garaż stosując tylko umowę kupna-sprzedaży? Jak sprzedać garaż bez udziału notariusza?

Nie jest to łatwe sprawa, bowiem garaże dzielą się na wiele typów. Czasami bowiem garaże jest zaliczany do pełnoprawnych budynków, czyli jest usytuowany na fundamentach. Czasami są wyłącznie częścią budynku z przeznaczeniem do postoju pojazdu. Niekiedy garaż może też stanowić konstrukcje nie związaną w trwały sposób z podłożem... (popularne blaszaki). Właśnie w przypadku garażu, który nie jest na stałe związany z podłożem możemy sprzedać go bez sporządzania aktu notarialnego - wystarczy bowiem samodzielnie spisana umowa przez obie strony.

Jak sprzedać garaż na podstawie umowy kupna-sprzedaży?
Uwaga: sprzedaż na podstawie zwykłej umowy kupna-sprzedaży może być zastosowana tylko i wyłącznie do zakupu ruchomości (czegoś co nie jest na stałe związane z podłożem - łatwo rzecz ujmując). Oczywiście możemy iść z taką sprzedażą do notariusza - jednak nie jest to konieczne.

W takim razie co musi zawierać umowa kupna-sprzedaży? Jak sprzedać garaż?

Podobnie jak w pozostałych dokumentach dotyczących sprzedaży, w umowie kupna-sprzedaży muszą znaleźć się szczegółowe informacje o kupującym i sprzedającym - ich imiona i nazwiska, adresy zamieszkania, serie i numery dowodów osobistych, PESEL/NIP, data i miejsce dokonania transakcji.

Zaś w części dotyczącej informacji o garażu należy zaznaczyć jakiego jest rodzaju jego konstrukcja, mianowicie:

    • określenie materiału z którego garaż został zbudowany (drewno, metal, cegła)
    • stan ewentualnej interakcji z innym budynkiem (wolnostojący czy przylegający do innej nieruchomości)
    • forma przylegania do podłoża (przenośny czy na stałe związany z gruntem).

 

W umowie musi się również znaleźć informacja o powierzchni garażu i jego stan techniczny. Dodatkowo: oświadczenie sprzedającego i kupującego a także kwota sprzedaży wraz ze sposobem płatności.

Umowa musi zostać sporządzona w dwóch identycznych egzemplarzach i podpisana przez obie strony.

Najlepiej jednak w takiej sytuacji udać się do notariusza.

Skontaktuj się z nami! Postaramy się rozwiązać Twoje problemy z nieruchomością!