736 915 115
Jesteśmy do Twojej dyspozycji praktycznie 7 dni w tygodniu! ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

Jak sprzedać domJAK SPRZEDAĆ DOM?

Sprzedaż domu to bardzo złożony i pracochłonny proces. Wymaga wielu przygotowań, skompletowania sterty dokumentów i dopełnienia wielu formalności. Jeśli chcecie Państwo sprzedać swój dom, nadchodzimy z pomocą. W artykule znajdziecie wiele podpowiedzi.

Jak przygotować dom do sprzedaży?
Zanim wystawimy naszą nieruchomość na sprzedaż musimy przede wszystkim upewnić się, że jego stan prawny został uregulowany. Warto też skorzystać z pomocy fachowego rzeczoznawcy, by ten w profesjonalny sposób wycenił nieruchomość.

Zacznijmy od paru złotych zasad

  • cena sprzedaży domu musi być uczciwa
  • ustal termin sprzedaży
  • przygotuj odpowiednio dom dla kupującego
  • zareklamuj swoją nieruchomość
  • przygotuj się na wizyty potencjalnych kupców

 

Przed samą sprzedażą należy zadbać o wygląd zarówno samego budynku jak i jego otoczenia. Dobre pierwsze wrażenie to już połowa sukcesu. Uporządkuj więc działkę, usuń zniszczone przedmioty, przystrzyż trawnik, zimą odśnież przejście, sprawdź instalacje i napraw ewentualne drobne usterki, jeśli widzisz taką potrzebę - odśwież wnętrze, starannie wysprzątaj każde pomieszczenie.
Wymienione czynności to absolutna podstawa i minimum, które musimy ogarnąć przed wystawieniem domu na sprzedaż.
Przed sprzedażą domu trzeba też dobrze przemyśleć wygląd ogłoszenia o sprzedaży nieruchomości - zwłaszcza jeśli chcemy go sprzedać samodzielnie, bez pośredników.

Jak sprzedać dom? - Jakie dokumenty przygotować do sprzedaży domu?

Najważniejszy będzie numer księgi wieczystej. Można wyjąć odpis z ksiąg, jednak najczęściej księgę sprawdza notariusz bo jest ona dostępna w formie elektronicznej:

  • dział I - informacje o nieruchomości (adres, powierzchnia nieruchomości, liczba kondygnacji)
  • dział II - informacje o właścicielu bądź właścicielach
  • dział III - prawa i roszczenia (np. służebność)
  • dział IV - hipoteki

 

Konieczne będą też dokumenty, które poświadczają że sprzedający ma tytuł prawny do nieruchomości i w jaki sposób go nabył.

Jeżeli nieruchomość została nabyta po 2006 roku jako spadek bądź darowizna do dokumentów sprzedaży będzie trzeba dołączyć zaświadczenie urzędu skarbowego, że podatek od spadków i darowizn został zapłacony.

Jeśli sprzedajecie dom wraz z działką, kolejnymi dokumentami, które należy przygotować są:

  • zaświadczenie o przeznaczeniu nieruchomości
  • decyzja o warunkach zabudowy
  • zaświadczenie czy nieruchomość znajduje się w strefie rewitalizacji
  • zaświadczenie że w nieruchomości nie ma już zameldowanych osób
  • decyzja o wysokości podatku od nieruchomości
  • wypis z rejestru gruntów
  • dokumentacja techniczna domu i pozwolenie na jego użytkowanie
  • świadectwo energetyczne budynku

 

Notariusz przygotuje Wam listę dokumentów potrzebnych do sprzedaży domu.

Wady i zalety sprzedaży domu na własną rękę?
Podstawową zaletą jest oczywiście oszczędność pieniędzy. Nie płaci się bowiem prowizji pośrednikom, a ta jak wiemy jest dość wysoka.
Podstawową wadą zaś... Jest czas. Dopełnienie wszystkich formalności, przygotowanie całej dokumentacji, stworzenie ogłoszeń, przyjmowanie w domu potencjalnych klientów - tego wszystkiego pozbywamy się w momencie zlecenia sprzedaży domu pośrednikom.
Jeśli zlecacie sprzedaż domu pośrednikom - pamiętajcie by dokładnie ich "sprawdzić" - niestety możecie trafić na oszustów.

Jak sprzedać dom z kredytem hipotecznym?
Zdaniem wielu właścicieli nieruchomości sprzedaż domu na którym ciąży kredyt hipoteczny jest niemożliwa - to nie prawda. Jeśli wiemy jak zabrać się do takiej sprzedaży, to będzie ona dość prosta. Jeżeli saldo kredytu jest niższe niż cena transakcji sprawa jest faktycznie prosta. Kwota ze sprzedaży domu pokrywa po prostu pozostałą do spłaty część kredytu. Jeżeli jednak saldo kredytu jest wyższe... Sprzedający z własnych pieniędzy musi pokryć te część kredytu, na którym środków ze sprzedaży domu nie wystarczy. Można też przenieść hipotekę na inną nieruchomość jeśli jest taka możliwość.

Jak sprzedać dom bardzo szybko i za otrzymać gotówkę do ręki?
Jest jeszcze jedno rozwiązanie. Jeśli chcecie naprawdę szybko sprzedać swój dom - niezależnie od tego czy chcecie pieniądze bo macie długi, czy wyjeżdżacie za granicę i chcecie pozbyć się nieruchomości... Możecie udać się do firm, które zajmują się skupem domów - również tych obciążonych hipoteka bądź zadłużonych.
Firma M1M2 zajmuje się skupem nieruchomości na terenie Krakowa i okolic, jeśli wiec potrzebujecie szybkiej gotówki - skontaktujcie się z firmą i przedstawcie ofertę sprzedaży swojej nieruchomości.

Skontaktuj się z nami! Postaramy się rozwiązać Twoje problemy z nieruchomością!