736 915 115
Jesteśmy do Twojej dyspozycji praktycznie 7 dni w tygodniu! ZADZWOŃ JUŻ DZIŚ

Jak sprzedać miejsce postojoweJAK SPRZEDAĆ MIEJSCE POSTOJOWE?

Miejsce postojowe to wyznaczone miejsce, teren przeznaczone do postoju pojazdów mechanicznych - czy to na parkingu czy w innym przeznaczonym do tego miejscu.

Masz tego typu teren jednak nie masz samochodu, bądź wyprowadzasz się i chcesz je sprzedać? Czy masz w ogóle taką możliwość? Czy sprzedaż miejsca postojowego bez przydzielonej do niego nieruchomości jest możliwa? Oczywiście!

Zacznijmy od dokumentów, które niezbędne są do sprzedaży miejsca postojowego:

    • aktualne zaświadczenie ze spółdzielni mieszkaniowej (stan prawny)
    • odpis zwykły księgi wieczystej, jeśli takowa została założona
    • podstawa nabycia spółdzielczego własnościowego prawa do miejsca postojowego przez osobę sprzedającą (przydział, umowa)
    • zaświadczenie z urzędu, że nikt inny nie ma praw do danego miejsca postojowego.

 

Jak sprzedać miejsce postojowe?
Niewielu kupujących wie, że pomiędzy kupnem nieruchomości z garażem, kupnem garażu a kupnem miejsca postojowego są różnice. Patrzą bowiem na cenę brutto miejsca postojowego i na nic więcej. Różnica jednak jest spora i zawsze trzeba zwrócić na to uwagę - a mianowicie - podatek VAT.
Kiedy kupuje się miejsce postojowe jako dział w odrębnym lokalu, to transakcja ta będzie opodatkowana według stawki 23%. Kiedy zaś będziecie kupować tylko i wyłącznie miejsce postojowe podatek VAT wyniesie tylko 8%.

Sprzedaż miejsca postojowego nie zawsze należy do łatwych transakcji.
Według orzecznictwa (np. wyrok SN z 22 marca 2001 r., sygn. V CKN 277/00): „Pomieszczenie przynależne” w rozumieniu art. 2 ust. 4 ustawy o własności lokali jest częścią składową lokalu i jako takie nie może być odrębnym przedmiotem obrotu (art. 47 § 1 KC). Tak więc jeśli koniecznie chce się sprzedać miejsce postojowe w takim przypadku, trzeba wyodrębnić sam garaż - by był samodzielnym lokalem. Jeśli chodzi o sprzedaż w dużych wspólnotach mieszkalnych, należy się dowiedzieć czy na pewno możliwa jest sprzedaż miejsca postojowego - bo niestety - bardzo często się zdarza, że taka sprzedaż nie może dojść do skutku.

Jeśli sprzedaliście już nieruchomość i pozostało wam jeszcze miejsce postojowe na parkingu zabudowanym bądź "pod chmurką" i chcecie je szybko sprzedać by mieć już formalności z głowy i dodatkowy pieniądz?

Jak najszybciej sprzedać miejsce postojowe?
Jeśli zależy wam na szybkiej sprzedaży miejsca postojowego bądź jakiejkolwiek innej nieruchomości i nie zależy wam na wygórowanej kwocie - możecie udać się do skupu nieruchomości - oni bardzo szybko odkupią od was waszą nieruchomość, miejsce postojowe, działkę... Najczęściej już na drugi dzień od spotkania z agentem możecie dokonać transakcji u notariusza i dostać gotówkę do ręki.

Jedną z takich firm jest M1M2 z Krakowa - działają również w jego sąsiednich miastach. Odwiedźcie ich stronę internetową - skontaktujcie się z nimi a na pewno szybko pozbędziecie się problemu! Dodatkowo firma świadczy usługi oddłużania nieruchomości a ponadto, zajmuje się skupem zadłużonych nieruchomości.

Skontaktuj się z nami! Postaramy się rozwiązać Twoje problemy z nieruchomością!